Odwiedź OUTLET i łap okazję!!!
Tagi
add remove
zegarki damskie zegarki męskie zegarki męskie zegarki damskie paski do zegarkow zegarki damskie zegarki damskie zegarki damskie zegarki męskie zegarki męskie zegarki męskie zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź

Słownik zegarmistrzowski

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Koronka zegarka – jest elementem umożliwiającym prawidłowe ustawienie zegarka, korektę daty, a w przypadku zegarków mechanicznych również nakręcenie zegarka. Często spotyka się potoczne określenia, takie jak: „główka”, „łebek”, „pokrętło” – jednak jedyną prawidłową nazwą, używaną przez specjalistów, jest koronka. Część ta zamontowana jest na wałku nastawczym, ten zaś jest połączony bezpośrednio z mechanizmem. Koronka jako jedyna część zegarka znajduje się na zewnętrznej części koperty – w niektórych modelach jest bardziej, a w innych mniej wyeksponowana. Element ten jest bardzo wrażliwy na uderzenia i uszkodzenia. Uszkodzenie koronki zegarka może powodować rozszczelnienie koperty zegarka, a nawet uszkodzenie mechanizmu.

Koperta zegarka – często spotykamy się z pytaniem: „co to jest koperta w zegarku?”. Odpowiedź jest bardzo prosta! Koperta to obudowa zegarka, wyposażona w jedno, lub dwa szkiełka. Może być wykonana z materiałów różnego rodzaju. Jednymi z popularniejszych materiałów używanych do wykonania kopert zegarka jest plastik, metal, a także szlachetne kruszce – srebro i złoto. Koperty zegarków mają różne rozmiary – zależne są one od inwencji producenta i panującej mody.

Szkło – pełni bardzo ważną funkcję w zegarku – ochrania tarczę oraz mechanizm zegarka przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Przeźroczystość tej części umożliwia odczytanie godziny, a także innych informacji znajdujących się na tarczy (stoper, kalendarz, inne strefy czasowe, fazy księżyca). Szkła do zegarków produkowane są z różnych materiałów, m.in.: szkło z syntetycznego szafiru, szkło lane i plexi. W niektórych modelach stosuje się też szkło po stronie mechanizmu – to umożliwia obserwowanie pracę wspaniałego mechanizmu.

Szkło plexi lub hesalitowe – jest to jeden z rodzajów szła stosowanego w zegarkach. Szkło plexi jest szkłem syntetycznym – jest bardzo miękkie, łatwe w obróbce i szlifowaniu. Niestety jest też dość podatne na zarysowania.

Szkło szklane/mineralne/lane – jedno z popularniejszych rodzajów szkieł stosowanych w zegarkach. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest bardzo twarde i jednocześnie kruche. Łatwo się tłucze. Ten rodzaj szkła nie jest poddawany polerowaniu ze względu na swoją charakterystykę fizyczną.

Szkło szafirowe – ten rodzaj szkła jest najtwardszy ze wszystkich stosowanych. Z tego powodu szkło szafirowe stosowane jest w zegarkach wysokiej klasy. Często w szkle szafirowym stosowana jest powłoka antyrefleksyjna, która pozwala uniknąć odblasków i blików świetlnych. Tworzy wrażenie totalnej przeźroczystości.

Mechanizm w zegarku – zegarek nie istnieje bez mechanizmu, to powszechnie wiadoma rzecz. Warto zaznaczyć, że są różne rodzaje mechanizmów w zegarkach. Rozróżnia się mechanizm automatyczny zegarka i mechaniczny. Różnią się one od siebie konstrukcją i działaniem. Każdy element mechanizmu zegarka musi być wykonany z dużą precyzją, żeby działał niezawodnie.

Mechanizm mechaniczny – w przypadku tego rodzaju mechanizmu, energia magazynowana jest w sprężynie zegarka. Jak działa zegarek z mechanizmem tego typu? Cała energia niezbędna do działania, dostarczana jest poprzez nakręcanie zegarka lub ruch ręki. System kółek zębatych przekazuje energię do dalszych elementów mechanizmu zegarka, dokładniej mówiąc do wychwytu. Tam ruch obrotowy przekształcany jest w posuwisto zwrotny i przekazywany do regulatora chodu. Nowe mechanizmy, wysokiej jakości odznaczają się niezwykłą dokładnością -1 +6 sekund na dobę. W przypadku mechanizmów słabszej jakości, a także tych leciwych, w których części zużyły się nieco, dokładność może wynosić 2-3 minuty na dobę.

Mechanizm kwarcowy – energia zegarka jest kumulowana w baterii albo akumulatorze. Uzyskany prąd płynie do regulatora kwarcowego pracującego z częstotliwością 32 kHz. Później impuls przesyłany jest z częstotliwością 1 sekundy do silnika skokowego. Godzina pokazywana jest na tarczy za sprawą układu kółek zębatych. Dokładność zegarków z mechanizmem kwarcowym wynosi -+15 sekund na dobę.

Mechanizm kwarcowy z wyświetlaczem LCD – ten rodzaj mechanizmu działa podobnie jak w klasycznych mechanizmach kwarcowych. Jedyna różnica polega na sposobie prezentacji czasu. Dodatkowo, zegarki z wyświetlaczem LED są często wyposażone w takie udogodnienia jak: barometr, termometr, wysokościomierz, moduł GPS itd. Ilość dodatków uzależniona jest od kreatywności twórców oraz możliwości technicznych zegarka.

Chronograf – jest to funkcja stopera w zegarku. Stosowana szczególnie w zegarkach sportowych.

Chronometr COSC – inaczej zwany certyfikatem COSC. Wydawany jest on przez Instytut Testów Chronometrycznych w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. Jest to rodzaj zaświadczenia o dokładności chodu zegarka. Zanim zegarek otrzyma taki certyfikat, zostaje sprawdzony w pięciu różnych pozycjach i trzech temperaturach. Zakres dokładności wynosi -1 +6 sekund na dobę.

Perpetual calendar – inaczej wieczny kalendarz. Niezwykle praktyczna funkcja kalendarza w zegarku. Dni w nim zmieniają się automatycznie. Brane pod uwagę są lata przestępne, a także różne długości miesięcy. Taki kalendarz działa bez przerwy.

Kaliber - oznaczenie, typ, rodzaj mechanizmu.

Zegarek ze wskazaniem analogowym – w takim modelu zegarka godziny i minuty wskazywane są za pomocą tradycyjnych wskazówek, umieszczonych na tarczy. Taki zegarek może mieć mechanizm zarówno mechaniczny jak i kwarcowy.

Zegarek ze wskazaniem cyfrowym – w tym rodzaju zegarka czas wyświetlany jest na wyświetlaczu LCD. Taki zegarek może być wyposażony jedynie w mechanizm kwarcowy.

Rubins, jewels (kamienie łożyskowe) – są to elementy mechanizmu zegarka wykonane z rubinu syntetycznego. Twardość jego wynosi 9 w skali Mohsa. Do części wykonanych z rubinu zalicza się: kamienie łożyskowe, palec przerzutowy kompletu balansowego i palety kotwicy. Części te charakteryzuje duża odporność na ścieranie.

Tachymetr – to specjalny mechanizm w zegarku, który pozwala na określanie prędkości poruszania się. Zegarek oblicza ją na podstawie czasu potrzebnego nam do przebycia odcinka jednego kilometra.

Antymagnetyczny – to pojęcie określające model zegarka posiadający specjalne zabezpieczenie chroniące go przed wpływem magnetyzmu. Uzyskuje się to przez wykonanie sprężyny włosowej zegarka z niemagnetycznego metalu.

Datownik – to dodatkowa funkcja, w którą wyposażonych jest wiele modeli zegarków. Mechanizm datownika wskazuje na tarczy zegarka dzień miesiąca. Data może być wyświetlana w kilku formach:

cyfrowo – liczba wyświetlana jest w okienku tarczy, analogowo – wskazówka pokazuje dany dzień, zwana pointer date, panoramicznie – datę wskazują dwa dyski cyfrowe, taki datownik jest czytelniejszy.

EOL – czyli End of Life, funkcja zegarków elektrycznych. Ma za zadanie poinformować użytkownika o niskim stanie baterii. Zazwyczaj ukazywane jest to przez wolniejsze poruszanie się wskazówki sekundowej, przeskakiwanie co kilka sekund.

Gliszowanie – jest to metoda zdobienia metalowych powierzchni w sposób maszynowy. Często wykorzystywana do zdobienia tarcz zegarka.

Incablock – to jeden z bardziej popularnych i stosowanych w wielu modelach zegarka systemów absorbujących wstrząsy. Jego zadaniem jest ochrona osi balansów przed uszkodzeniem mechanicznym, powstałym w wyniku uderzeń, a nawet upadku zegarka. Twórcą tego rozwiązania jest szwajcarska firma Portescap.

Kompas – funkcja dodatkowa umieszczana szczególnie w zegarkach o sportowym stylu. Nie jest ona związana bezpośrednio ze wskazywaniem czasu, stanowi dodatkowe wyposażenie. Kompas jest popularnie stosowanym przyrządem nawigacyjnym, pomaga w wyznaczeniu kierunków świata. Umieszczenie kompasu w zegarku nie jest prostym zadaniem. Kompas, jak wiadomo, wytwarza pole magnetyczne, które może zakłócić pracę zegarka.

Barometr – jest to dodatkowa, lecz bardzo pomocna funkcja, umożliwiająca pomiar ciśnienia atmosferycznego. Zazwyczaj barometr w zegarku działa w następujący sposób – gdy wskazówka barometru odchyli się na lewo od godziny 12, to ciśnienie będzie spadać, jeżeli na prawo – wzrośnie. Wskazówka utrzymująca się w okolicach godziny dwunastej oznacza stabilne ciśnienie w najbliższym czasie.

Głębokościomierz – to kolejna funkcja zegarka nie mająca związku ze wskazywaniem czasu. Urządzenie to podaje głębokość zanurzenia w wodzie. W niektórych modelach mechanizm głębokościomierza wykorzystuje ciśnienie wody, jaka dostaje się podczas zanurzenia, przez specjalny otwór.

Naciąg automatyczny – jeden z rodzajów mechanizmu zegarka. Do nakręcenia go nie trzeba przekręcać koronki. Mechanizm wykorzystuje głównie energię z ruchów ręki, które wykonujemy naturalnie. Bardzo istotnym elementem mechanizmu automatycznego jest półkolisty wahnik. Konstrukcja mechanizmu automatycznego w zegarku jest dość skomplikowana – wahnik ma ważne zadanie, musi przekazać energię uzyskaną z ruchu ręki, do sprężyny napędowej. Co bardzo istotne, sprężyna napędowa jest praktycznie zawsze naciągnięta, gdy zegarek noszony jest na ręce. Kolejną niezwykle istotną częścią, zapewniającą prawidłowe działanie zegarka jest tzw. nawrotnik, który zamienia dwukierunkowe ruchy wahnika na jeden kierunek przekładni zwalniającej. Należy też wspomnieć o elementach zapadkowych, które również umożliwiają naciągnięcie sprężyny. Część z modeli zegarków z mechanizmem automatycznym ma wmontowany wyłącznik naciągu automatycznego lub ręcznego oraz wskaźnik rezerwy napędu. W najnowszych zegarkach stosuje się obrotowe wahniki.

Naciąg manualny – jest to rodzaj mechanizmu zegarka. Do prawidłowej pracy mechanizmu z naciągiem manualnym konieczne jest systematyczne nakręcanie koronki. Jego działanie polega na tym, ze sprężyna napędowa zwijana jest poprzez obroty koronką. Najczęściej do pełnego nakręcenia potrzebnych jest kilkanaście obrotów koronką – umożliwia to pełną kontrolę nad stanem naciągu sprężyny. Rezerwa chodu pozwala zazwyczaj na pracę zegarka przez kolejne około 1,5 dnia. W starszych modelach, w których sprężyna zaczęła tracić moc mogą wystąpić pewne niedokładności w ciągu doby.

Pasy genewskie – francuska nazwa brzmi Cotes de Geneve. Jest to sposób dekorowania mechanizmu zegarka – głównie mostków oraz pomostków. Polega na tworzeniu prostych lub okrągłych pasów, ułożonych równolegle do siebie. Dekoracja Pasami Genewskimi stosowana jest zwykle dla podkreślenia jakości i prestiżu zegarka.

Perłowanie powierzchni – franc. perlage. Rodzaj dekoracji koperty lub mechanizmu zegarka. Wykonywane są koliste wzory, ułożone blisko siebie. Tworzą oryginalną fakturę, która zwiększa wartości estetyczne zegarka.

Pieczęć genewska – jest to specjalne oznaczenie, nadawane zegarkom, które w całości zostały stworzone w Kantonie Genewskim. Pieczęć Genewska jest równoznaczna z certyfikatem jakości mechanizmu zegarka.

PVD - Physical Vapour Deposition, to metoda obróbki elementów zegarka. Technologia ta polega na próżniowym pokrywaniu kopert oraz bransolet metalem, na przykład złotem lub srebrem. To nie tylko zabieg dekoracyjny, ale i wzmacniający materiał. Zegarek pokryty metodą PVD jest niezwykle odporny na zarysowania.

Szlif słoneczny – jest to sposób dekoracji kół zegarka, uzyskiwana poprzez obróbkę powierzchni. Znakiem charakterystycznym są pięknie rozchodzące się ślady narzędzia, specyficznie odbijające światło.

Turbilion – rozwiązanie technologiczne stosowane w niektórych modelach zegarków. Polega na umieszczeniu wychwytu i balansu czasomierza umieszczonych w pewnego rodzaju klatce. Konstrukcja ta wykonuje pełny obrót wokół własnej osi w około 60 sekund. Takie rozwiązanie zastosowane jest po to, by minimalizować wpływ grawitacji i niwelowanie błędów pozycyjnych chodu zegarka.

Wskazanie drugiej strefy czasowej (GMT) – jest to dodatkowa funkcja, umożliwiająca kontrolowanie godziny w innej, wybranej przez użytkownika strefie czasowej. Zazwyczaj funkcja ta realizowana jest za pomocą oddzielnej, mniejszej wskazówki.

Zegarek szkieletowy – to rodzaj zegarka, nazywany również ażurowym. Został tak skonstruowany by wszystkie części mechanizmu były widoczne. Efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu specyficznej budowy. Tradycyjną tarczę zastąpiono ażurową płytą główną, mostkami i półmostkami. Szkieletowy zegarek z widocznym mechanizmem jest niezwykle efektowny, użytkownik może w pełni podziwiać pracę mechanizmu

Komentarze
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Ocena Google
4.70
Na podstawie 499 opinii
×