Pierwszy zegarek na rękę - kiedy powstał i co warto o nim wiedzieć?
Współcześnie zegarki naręczne to bardzo popularne urządzenia - trudno wyjść z domu i nie spotkać ani jednej osoby posiadającej akcesorium na nadgarstku. Jednakże nie zawsze tak było. Nie zawsze też zegarek na rękę wiązał się z takim prestiżem jak obecnie drogie modele od cenionych producentów. Czemu tak było? Jak wygląda historia pierwszego zegarka na rękę? Odkryj z nami tę fascynującą tajemnicę!
Kiedy powstał pierwszy zegarek naręczny?
Nie ma jednoznacznej ani pewnej odpowiedzi na pytanie, kiedy powstał pierwszy zegarek na rękę. Natomiast w źródłach wskazywane są trzy wydarzenia mogące zostać uznane za początek historii zegarków naręcznych.
- Pierwsze wydarzenie to otrzymanie zegarka na rękę przez królową Elżbietę I w 1571 roku. Niebanalne akcesorium podarował jej hrabia Robert Dudley. Osoby nazywające właśnie ten egzemplarz pierwszym zegarkiem na rękę podkreślają, iż był urządzeniem przełomowym.
- Skoro zegarek na nadgarstku królowej Elżbiety I często pojawia się jako pierwszy zegarek na rękę, po co szukać innych potencjalnych początków historii zegarka naręcznego? Ponieważ mechanizm - choć innowacyjny - był daleki od ideału. Przede wszystkim nie był dokładny, więc dało się sprawdzić godzinę tylko mniej więcej. I właśnie dlatego część osób za pierwszy zegarek naręczny uważa egzemplarz z 1790 roku, którego wykonali zegarmistrzowie Pierre Jaquet-Droz i Louis Leschot.
- I wreszcie w 1810 roku pojawia się pierwszy zegarek naręczny Abrahama-Louisa Bregueta, co stanowi rzeczywisty początek historii zegarków naręcznych, jakie znamy dziś. Należy bowiem podkreślić, że poprzednie dwa "pierwsze" zegarki na rękę nie miały precyzyjnego mechanizmu (nie wskazywały czasu dokładnie), poza tym służyły głównie jako ozdoby (miały charakter kunsztownej i niecodziennej biżuterii). Egzemplarz Bregueta został wykonany dla Caroline Murat (Marii Annunciate Caroline Bonaparte, siostry Napoleona Bonaparte, ówczesnej żony Joachima Murata).
Pierwszy zegarek na rękę: 1810 czy 1812 rok?
Ale to wcale nie koniec dyskusji na temat faktycznego powstania pierwszego zegarka naręcznego. Chociaż wiele osób zgadza się, że był nim egzemplarz Abrahama-Louisa Bregueta wykonany na zamówienie Caroline Murat (z domu Bonaparte), nie ma konsensusu co do daty. Wynika to z faktu, iż pierwszy zegarek na rękę wykonywany był od sierpnia 1810 roku do grudnia 1812 roku, czyli dwa i pół roku. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w procesie wzięło udział aż siedemnaście osób.
- Argument przemawiający za tym, że pierwszy zegarek naręczny powstał w 1810 roku: To właśnie wówczas akcesorium zaczęło być projektowane. Breguet zapisał w księdze zamówień z datą 11 sierpnia 1810 roku informację o rozpoczęciu projektu dla królowej Neapolu.
- Argument przemawiający za tym, że pierwszy zegarek naręczny powstał w 1812 roku: Nie jest pewne, czy prace nad pierwszym zegarkiem na rękę faktycznie zaczęły się od razu po przyjęciu zamówienia (choć jest to w wysokim stopniu prawdopodobne). Niektórzy wolą więc przyjmować datę oddania akcesorium do rąk klientki.
Wczesne zegarki naręczne - zegarki kobiece?!
Dziś drogi zegarek naręczny jest synonimem prestiżu. Mało tego! Zegarek na rękę kojarzy się z typową biżuterią dla mężczyzny, podczas gdy dla kobiety są bransoletki, naszyjniki, kolczyki czy pierścionki. Jednak u zarania historii zegarka naręcznego sprawy miały się zupełnie inaczej. Po pierwsze było to akcesorium o walorze głównie estetycznym (miało prestiż jedynie kosztownej biżuterii), po drugie... powstawały wyłącznie zegarki kobiece. Mężczyźni widząc w zegarkach na rękę rodzaj bransoletki, ani myśleli ich nosić.
Wystarczy prześledzić historię zegarka naręcznego, by zauważyć dwie cechy łączące pierwszych ich posiadaczy: bycie kobietą i bycie zamożnym (a raczej zamożną).
- w 1571 roku zegarek na rękę otrzymała królowa Elżbieta I
- w 1806 roku zegarek na rękę otrzymała cesarzowa Józefina Bonaparte
- w 1812 roku zegarek na rękę otrzymała królowa Caroline Murat
- w 1868 roku zegarek na rękę otrzymała hrabina Koscowicz
To tylko przykłady. Zarówno przed udoskonaleniem mechanizmu odpowiadającego za dokładność podawania czasu, jak i po tym wydarzeniu zegarek naręczny był traktowany jako zegarek kobiecy, bransoletka. Może i funkcjonalna, ale jednak głównie biżuteria. Najbardziej zamożne kobiety cieszyły się wersjami luksusowymi, m.in. zdobionymi kamieniami szlachetnymi. Nieco mniej zamożne zamawiały wersje odrobinę mniej ekstrawaganckie. Biedne panie zaś... cóż, mogły jedynie pomarzyć, że kiedyś zegarek na rękę znajdzie się na ich nadgarstku.
Zegarki na rękę damskie również dla mężczyzn
Co się zatem stało, że biżuteryjne zegarki na rękę damskie w końcu znalazły się na nadgarstkach mężczyzn? Wbrew pozorom nie było to podyktowane modą, lecz potrzebą. Mianowicie wraz z wybuchem I wojny światowej pilnie potrzebowano wyposażyć żołnierzy w przenośne, lekkie i działające precyzyjnie urządzenie do odmierzania czasu. Stosowana do tej pory wersja kieszonkowa okazała się niepraktyczna.
W efekcie dziś mamy zarówno zegarki kobiece, jak i zegarki męskie. W sklepach takich jak nasz możesz zamówić najlepsze modele, łączące estetykę i szeroko pojętą funkcjonalność - już nie tylko precyzję czasową, ale także wiele dodatkowych funkcji, jakie oferują np. zegarki militarne czy zegarki sportowe.