Odwiedź OUTLET i łap okazję!!!
Tagi
add remove
zegarki damskie zegarki męskie zegarki męskie zegarki damskie paski do zegarkow zegarki damskie zegarki damskie zegarki damskie zegarki męskie zegarki męskie zegarki męskie zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź

Kiedy konserwować zegarek?

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Kiedy konserwować zegarek?

Każdy zegarek mechaniczny i kwarcowy powinien być konserwowany co 5 lat. Dlaczego, przecież mój zegarek sprawuje się bardzo dobrze, nic się z nim nie dzieje. Wyobraźmy sobie silnik samochodu który pracuje przez 5 lat, każdego dnia po 24 godziny na dobę….no właśnie a nasz zegarek tak właśnie pracuje.

Pierwszymi objawami starzenia się oliwy jest zmiana dokładności chodo. Łatwo można to pomylić z namagnesowaniem zegarka, co objawia się tak samo. Oba te przypadki powinny skłonić użytkownika do odwiedzin naszego zakładu zegarmistrzowskiego celem weryfikacji i kontroli czasomierza.

Następnym objawem starzenia się zegarka jest zmniejszenie rezerwy chodu, coraz częściej nakręcamy nasz zegarek, w czasie weekendu przestaje chodzić, lub co gorsza rano jak się budzimy okazuje się że zegarek już nie chodzi. Powodem takiego zachowania się zegarka mechanicznego jest naturalne starzenie się oliwy i zwiększenie tarć w zegarkach.

W naszym zakładzie jesteśmy w stanie za pomocą precyzyjnych urządzeń pomiarowych zbadać wielkość wychyleń kompletu balansowego. Ten parametr informuje nas o stanie technicznym w jakim znajduje się zegarek i pozwala wstępnie określić jakie działania są niezbędne do poprawy działania zegarka. W zegarkach z mechanizmem kwarcowym objawem starzenie się oliw będzie krótszy czas funkcjonowania zegarka między wymianami baterii. Ogólny stan zegarka kwarcowego można zbadać za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiarowych, które określą pobór prądu pobierany przez zegarek. Parametr ten określa ogólny stan kondycji zegarka i podpowiada nam czy nadszedł czas przeglądu.

Kiedy konserwować zegarek

Aby nie dopuścić do rozlania się baterii, powinno się ją wymienić co około dwa lata. Okres ten może się różnić i jest uzależniony od modelu mechanizmu, pojemności baterii, sposobu użytkowania zegarka, częstotliwości korzystania z dodatkowych funkcji zegarka.

Przy każdej wymianie baterii należy koniecznie zbadać pobór prądu, ten parametr informuje nas o ogólnej kondycji mechanizmu kwarcowego.

Jak nakręcać zegarek?

Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do zegarków kwarcowych, które właściwie są bezobsługowe. Jedynie co musimy zrobić, to dwa razy do roku przestawić godzinę z powodu zmiany czasu i zmienić datę w kalendarzu, co drugi miesiąc.

Z zegarkami mechanicznymi jest trochę więcej pracy. Jeśli zegarek nie posiada automatycznego naciągu musimy codziennie go nakręcać. Ta czynność jest banalnie prosta, wystarczy chwycić koronkę między kciuka a palec wskazujący i wykonując ruchy posuwisto-zwrotne nakręcić zegarek aż do momentu kiedy poczujemy wyraźny opór. Wtedy przestajemy nakręcać ponieważ może to skończyć się zerwaniem sprężyny napędowej. W zegarkach z naciągiem automatycznym sytuacja wygląda trochę inaczej. Nakręcamy zegarek w ten sam sposób, ale nie poczujemy wyraźnego oporu. Istnieje możliwość że poczujemy lub usłyszymy moment kiedy zaczep ślizgowy sprężyny przesunie się po bębnie, więc lepszą metodą jest liczenie ilości wykonanych ruchów. Wystarczy około 40 ruchów koronką aby nakręcić sprężynę do końca.

Jeśli zamierzamy nosić zegarek z automatycznym naciągiem, wystarczy pokręcić koronką kilka razy aby zegarek zaczął działać a następnie założyć go na ręką aby proces nakręcania był dalej kontynuowany. W zależności od konstrukcji mechanizmu automatycznego naciągu aby uzyskać pełne nakręcenie zegarka trzeba go bez przerwy nosić minimum 10 godzin.

Komentarze
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Ocena Google
4.70
Na podstawie 499 opinii
×