Odwiedź OUTLET i łap okazję!!!
Tagi
add remove
zegarki damskie zegarki męskie zegarki męskie zegarki damskie paski do zegarkow zegarki damskie zegarki damskie zegarki damskie zegarki męskie zegarki męskie zegarki męskie zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź zegarmistrz łódź

Zmiana czasu

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0
Zmiana czasu
Zmiana czasu

Zmiana czasu 2023:

Z zimowego na czas letni. Kiedy zmieniamy czas na letni a kiedy na zimowy na czas letni. Jak długo będzie jeszcze obowiązywał.

Troszkę historii zmiany czasu. Ciekawostka o zmianie czasu.

To przyczynił się Benjamin Franklin. Zaobserwował że ludzie idą spać spoglądając na zegarki, o tej samej godzinie, nawet jak świeciło jeszcze słońce. Więc wieczorem musieli korzystać z sztucznego oświetlenia. Jak dobrze wiecie prąd kiedyś był bardzo drogi i z punktu widzenia ekonomicznego zmiana czasu powoduje było to bardzo drogie. Więc podjęto decyzje żeby przesunąć godzinę w zegarku tak żeby ludzie szli spać wcześniej co pozwoliło zaoszczędzić energię elektryczna.

Kiedy przestawić nasze zegarki? Zmiana czasu w 2023 roku!

Dzień zmiany czasu to ostatnia niedziele marca i ostatnią niedziele października. Robimy to pomiędzy godzina 2 a 3 w nocy, w tym okresie jest najmniej dotkliwe. W roku 2023 zmienimy czas z zimowego na czas letni właściwie w nocy z dnia 25 na 26 marca 2023. Przestawimy wskazówki zegarków z 2 na 3 i ta zmiana czasu powoduje będziemy spać krócej. Zmiana czasu na zimowy nastąpi 29 października 2023 w nocy z soboty na niedziele z godz 3 na 2, i będzie to nasz czas geograficzny.

Zegarki z automatyczną zmianą czasu? Mamy takie propozycje.

Zegarek Tissot T-Touch Connect. Zegarek zasilany słońcem nie wymagający wymiany baterii który "pamięta" każdy dzień zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Posiadamy w naszej ofercie zegarki automatycznie zmieniające czas. Sterowane drogą radiową. Znajdziemy je w marce Jungahns oraz w marce Citizen

Jak przestawić zegarek?

Zegarki mechaniczne i automatyczne maję duże delikatnych elementów o bardzo delikatnej konstrukcji. Zmiana czasu z zimowego na letni 2023 musimy delikatnie odciągnąć koronkę i przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. W przypadku zmian czasu z zimowego na czas letni przestawiamy zegarki o godzinę do tył. czas przestawimy z 3 na 2. Skutki zmiany czasu w dla zegarków o skomplikowanych konstrukcjach kalendarza zaleca się wykonywać o godz 7 na 6.

zegarkach kwarcowych zasilany baterią zmianę o wskazaniach analogowych czasu wykonuje się tak samo jak w zegarkach mechanicznych. 

Ciekawostki o zmianie czasu.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Zalety zmiany czasu

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego co pozwala lepiej gospodarować czasem. Do tego czasu zawsze obowiązywał czas zimowy i to właśnie czas zimowy uznaje się dzisiaj na bardziej naturalny. Zyskujemy oszczędności energii elektrycznej się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; i są to korzyści zmiany czasu w Polsce. 

Kiedy koniec ze zmianą czasu? Ostatnia zmiana czasu. 

W roku 2018 UE przeprowadziła ankietę dotycząca zaprzestania zmian czasu w Europie. Został zatwierdzony plan zmierzający do dokonać ostatnią zmienę czasu. W roku 2022 w Polsce przyjęto rozporządzenie o zaprzestaniu zmian czasu w Polsce do roku 2026. Więc zbliża się do nas ostatnia zmiana czasu. 

Zmiany czasu w Polsce 

Skupiając się na historii zmian czasu w Polsce należy zauważyć, że w okresie międzywojennym taka sytuacja zaszła tylko jeden raz w 1919 roku. 


Wiosna to nie tylko topienie marzanny, jako sposób przywołania cieplejszych dni i odgonienie zimy. To przede wszystkim wychodzenie z zimowego marazmu Jeśli myślimy o świecie zegarków to z wiosną kojarzy się szykowanie do czasu letniego, oznaczanego jako DST (Daylight Saving Time). W odniesieniu do krajów, w których stosuje się czas środkowoeuropejski (CET) stosuje się wtedy skrót CEST (Central Eurpoean Summer Time).

Co roku w ostatnią niedzielę marca (w nocy z soboty na niedzielę) zarówno zegarek męski jak i zegarek damski wymaga przestawienia wskazówek.

Gdy mówimy o marcowej zmianie czasu to wskazówki zegarka przestawiamy o godzinę do przodu. W październiku następuje zmiana czasu na czas zimowy, kiedy to nasz zegarek cofamy o godzinę. Uważa się, że to właśnie czas zimowy jest tym właściwym, a letni to tylko czas przejściowy. W dzisiejszych czasach nie każdy zegarek męski czy też zegarek damski trzeba przestawiać samemu. Jest wiele modeli, które robią to za nas, na przykład te sterowane radiowo. Skąd się wzięła zmiana czasu?

Uważa się, że to nikt inny tylko Benjamin Franklin, jako pierwszy zauważył potrzebę zmiany czasu na letni. Opisał to w swoim dokumencie naukowym, gdzie przekonywał o konieczności wcześniejszego wstawania i późniejszej pory snu. Jednakże z powodu zbyt słabej argumentacji pomysł ten nie został podchwycony i wcielony w życie. Kolejnym, który zauważył potrzebę zmiany czasu był Brytyjczyk, William Willett. Opisał on w broszurce „The Waste of Daylight”zagadnienia związane z możliwościami, jakie dałaby zmiana czasu. Jego propozycją było przestawienie zegarów na czas letni aż o 80 minut. Argumentował to m.in. dokładnymi wyliczeniami przyszłych oszczędności z tytułu oświetlenia. Niestety i jemu nie udało się przeforsować pomysłu i wcielić go w życiu.

Dopiero podczas I wojny światowej Niemcy jako pierwsi przesunęli wskazówki zegara, w kwietniu 1916 r. o godzinę do przodu, natomiast w październiku 1916 r. o godzinę do tyłu. To spowodowało, że i Anglicy zaczęli stosować zmianę czasową. Dwa lata później Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził w kraju podział na strefy czasowe oraz konieczność stosowania czasu letniego na czas trwania wojny. Wynikało to z czysto ekonomicznych pobudek, jakim miało być oszczędzanie paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce konieczność zmiany czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz w 1977r., który nieprzerwanie trwa do dziś.

Nie zawsze obowiązywały daty zmiany czasu znane nam obecnie. Do roku 1955 zegarek męski i zegarek damski przestawiano z powrotem na czas zimowy w ostatnią niedzielę września. Czas letni był wprowadzany podobnie jak współcześnie, czyli w marcu. W okresie wcześniejszym wszelkie zmiany były ogłaszane w Monitorze Polskim. Konieczność zmiany czasu wynika z efektywniejszego wykorzystania światła dziennego w aktywności człowieka. Jeśli chodzi o stosowanie zmiany czasowej zimowej na letnią, to blisko siedemdziesiąt państw na świecie przyjęło takie działania. W Europie jedynie Islandia nie stosuje zmian czasu. Jeśli zatem wybierasz się do tego kraju w okresie zmian czasu nie musisz pamiętać, by przestawić swój zegarek.

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła ankietę, z której wynikało, że zdecydowana większość ankietowanych nie chce dalszego prowadzenia zmian czasowych. Zatem zmiany czekają nasze zegarki, których nie będzie potrzeby już przestawiać.</p

Komentarze
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Ocena Google
4.70
Na podstawie 499 opinii
×