Zmiana czasu

Zmiana czasu

Wiosna to nie tylko topienie marzanny, jako sposób przywołania cieplejszych dni i odgonienie zimy. To przede wszystkim wychodzenie z zimowego marazmu Jeśli myślimy o świecie zegarków to z wiosną kojarzy się szykowanie do czasu letniego, oznaczanego jako DST (Daylight Saving Time). W odniesieniu do krajów, w których stosuje się czas środkowoeuropejski (CET) stosuje się wtedy skrót CEST (Central Eurpoean Summer Time).

Co roku w ostatnią niedzielę marca (w nocy z soboty na niedzielę) zarówno zegarek męski jak i zegarek damski wymaga przestawienia wskazówek. Gdy mówimy o marcowej zmianie czasu to wskazówki zegarka przestawiamy o godzinę do przodu. W październiku następuje zmiana czasu na czas zimowy, kiedy to nasz zegarek cofamy o godzinę. Uważa się, że to właśnie czas zimowy jest tym właściwym, a letni to tylko czas przejściowy. W dzisiejszych czasach nie każdy zegarek męski czy też zegarek damski trzeba przestawiać samemu. Jest wiele modeli, które robią to za nas, na przykład te sterowane radiowo. 

Skąd się wzięła zmiana czasu? Uważa się, że to nikt inny tylko Benjamin Franklin, jako pierwszy zauważył potrzebę zmiany czasu na letni. Opisał to w swoim dokumencie naukowym, gdzie przekonywał o konieczności wcześniejszego wstawania i późniejszej pory snu. Jednakże z powodu zbyt słabej argumentacji pomysł ten nie został podchwycony i wcielony w życie. Kolejnym, który zauważył potrzebę zmiany czasu był Brytyjczyk, William Willett. Opisał on w broszurce „The Waste of Daylight”zagadnienia związane z możliwościami, jakie dałaby zmiana czasu. Jego propozycją było przestawienie zegarów na czas letni aż o 80 minut. Argumentował to m.in. dokładnymi wyliczeniami przyszłych oszczędności z tytułu oświetlenia. Niestety i jemu nie udało się przeforsować pomysłu i wcielić go w życiu. Dopiero podczas I wojny światowej Niemcy jako pierwsi przesunęli wskazówki zegara, w kwietniu 1916 r. o godzinę do przodu, natomiast w październiku 1916 r. o godzinę do tyłu. To spowodowało, że i Anglicy zaczęli stosować zmianę czasową. Dwa lata później Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził w kraju podział na strefy czasowe oraz konieczność stosowania czasu letniego na czas trwania wojny. Wynikało to z czysto ekonomicznych pobudek, jakim miało być oszczędzanie paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

W Polsce konieczność zmiany czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz w 1977r., który nieprzerwanie trwa do dziś. Nie zawsze obowiązywały daty zmiany czasu znane nam obecnie. Do roku 1955 zegarek męski i zegarek damski przestawiano z powrotem na czas zimowy w ostatnią niedzielę września. Czas letni był wprowadzany podobnie jak współcześnie, czyli w marcu. W okresie wcześniejszym wszelkie zmiany były ogłaszane w Monitorze Polskim. Konieczność zmiany czasu wynika z efektywniejszego wykorzystania światła dziennego w aktywności człowieka.

Jeśli chodzi o stosowanie zmiany czasowej zimowej na letnią, to blisko siedemdziesiąt państw na świecie przyjęło takie działania. W Europie jedynie Islandia nie stosuje zmian czasu. Jeśli zatem wybierasz się do tego kraju w okresie zmian czasu nie musisz pamiętać, by przestawić swój zegarek.

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła ankietę, z której wynikało, że zdecydowana większość ankietowanych nie chce dalszego prowadzenia zmian czasowych. Zatem zmiany czekają nasze zegarki, których nie będzie potrzeby już przestawiać.


Post comments

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×