Tajniki czasomierza. Jak działa zegarek?

Tajniki czasomierza. Jak działa zegarek?

Atrakcyjny zegarek na ręku pozwala wyrazić siebie, podkreśla stylizację czy nawet manifestuje konkretny styl życia. Bez względu jednak na dobór konkretnego modelu, mało kto zdaje sobie sprawę, jak to jest, że tak niewielkie urządzenie precyzyjnie odlicza każdą sekundę. Pokrótce przybliżymy mechanizm działania zegarka tradycyjnego, jak i też alternatywnych dla niego rozwiązań.

Sekret zegarka mechanicznego

Tradycyjny mechanizm działania zegarka występuje oczywiście w zegarku mechanicznym. W uproszczeniu zasada jego funkcjonowania polega na dostarczaniu energii z napędu do regulatora (tarczy w zegarku), zamieniając ją w ruch obrotowy. Z kolei naciąg jest elementem, który poprzez energię z zewnątrz, napina sprężynę napędową zegarka. W zegarkach mechanicznych jest on ręcznie nakręcany za pomocą znajdującej się na nim koronki. Oczywiście zasada działania zegarka mechanicznego jest bardziej skomplikowana, aby wskazywał on czas, istotne jest także zaistnienie w całym procesie przekazywania energii przekładni zębatej oraz wychwytu. Przekładania składa się z połączonych ze sobą kół zębatych, które pełnią funkcję przekazywania energii oraz liczenia wahnięć czy obrotów regulatora zegarka. Wychwyt z kolei nie tylko przekazuję energię z przekładni, ale także dba o stały kąt obrotu, co w praktyce umożliwia odmierzanie czasu. Czasomierz mechaniczny nie jest idealnie dokładny, pewne odchylenia w odliczaniu czasu mogą wynosić nawet kilka sekund na dobę. Jak długo działa zegarek mechaniczny? Po nakręceniu koronki odmierza on czas przez 40-50 godzin.

Zegarki automatyczne i kwarcowe

Nieco inaczej działają popularne dziś zegarki automatyczne czy kwarcowe. Czasomierz automatyczny różni się od mechanicznego automatycznym naciągiem, który wyposażony jest w wahnik (rotor), odpowiadający za napięcie sprężyny. Energię konieczną do odmierzania czasu, uzyskuje się poprzez ruch –  na przykład nadgarstka, gdy zegarek jest założony. Czas działania jest podobny do tego uzyskiwanego w zegarkach mechanicznych. Różnica polega jednak na tym, że przy regularnym noszeniu zegarka, wahnik cyklicznie jest pobudzany. Jeśli zaś chodzi o zegarki kwarcowe, mechanizm działania opiera się na wykorzystaniu energii z baterii oraz drgań kryształu kwarcu, które przeliczane są na sekundy. Bateria ulega jednak zużyciu i co jakiś czas trzeba ją wymieniać.


Post comments

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×