Mechaniczny czy kwarcowy – jaki mechanizm wybrać?

Mechaniczny czy kwarcowy – jaki mechanizm wybrać?

Zegarek

Jeszcze 50 lat temu kupić mogliśmy jedynie zegarki mechaniczne, wymagające ręcznego nakręcania. Nasi rodzice i dziadkowie nie mieli więc większego problemu podczas wyboru właściwego czasomierza. Mechanizm kwarcowy funkcjonujący na zasadzie drgania kryształu kwarcu pojawił się na rynku dopiero na początku lat 70. XX wieku. Dopiero wtedy przed konsumentami pojawił się wybór i dylemat, który dla wielu osób, mimo bardziej zaawansowanych technologii, wciąż jest aktualny. Jakie są ogólne zasady działania poszczególnych mechanizmów? Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Mechanizm mechaniczny i kwarcowy – podobieństwa

Dokonując wyboru konkretnego mechanizmu, warto wcześniej zapoznać się z podobieństwami oraz różnicami pomiędzy sposobem ich działania, a także budową. O ile tych drugich jest rzeczywiście wiele, o tyle podobieństwa bez problemu wyliczymy na palcach jednej ręki. Zarówno mechanizm kwarcowy, jak i mechaniczny w sposób oczywisty pełnią tę samą funkcję odmierzania czasu. Dodatkowo w ich konstrukcji znajdziemy kilka wspólnych elementów jak np. wskazówki lub materiały. Jednak na tym podobieństwa w zasadzie się kończą. Skupmy się zatem na istotnych różnicach, jakie charakteryzują zegarki mechaniczne i kwarcowe.

Zegarek kwarcowy czy mechaniczny – różnice

Praca zegarków mechanicznych oparta jest na działaniu niezwykle precyzyjnego oraz starannie wykonanego mechanizmu. Poszczególne elementy są tutaj napędzane specjalną, mocno naciągniętą sprężyną. Silnikiem całego mechanizmu jest natomiast balas, który reguluje chód zegarka. W całej konstrukcji nie może również zabraknąć wychwytu, wykorzystywanego do przekazywania energii do działania oraz do skrupulatnego zliczania odcinków czasu.

Mechanizm kwarcowy natomiast swoje funkcjonowanie opiera na zupełnie innej metodyce i technologii. Zasilanie tego typu zegarków wymaga baterii, a odmierzanie czasu staje się możliwe, dzięki zjawisku nazywanemu piezoelektrycznym. Proces ten polega na pojawieniu się na powierzchni kryształu ładunków elektrycznych, które powstają pod wpływem wywołanego naprężenia mechanicznego. Energia czerpana z baterii wprawia kryształ w drgania o konkretnej częstotliwości, które są starannie zliczane przez układ cyfrowy, a następnie prezentowane na tarczy lub wyświetlaczu naszego czasomierza. Zegarki kwarcowe to jedne z najbardziej cenionych mechanizmów na świecie. Jest to związane z wyposażeniem w rezonator kwarcowy, który wpływa na ich niepowtarzalną punktualność. Stając więc przed wyborem typu: zegarek mechaniczny czy kwarcowy, należy pamiętać, że ten drugi siłą rzeczy będzie zawsze znacznie dokładniejszy, niż swój starszy odpowiednik mechaniczny.

Mechanizm do zegarka – jaki wybrać?

Jeśli więc zastanawiasz się jaki zegarek wybrać, warto usystematyzować wszystkie zebrane informacje. Mechanizmy kwarcowe są znacznie dokładniejsze oraz bardziej punktualne w porównaniu z zegarkami mechanicznymi, które posiadają niewielkie odchylenia pomiaru czasu w ciągu doby. Warto jednak pamiętać, że w czasach intensywnego rozwoju technologicznego odchylenia te są coraz mniej odczuwalne, podobnie jak zauważalne opóźnienia. Spośród zegarków mechanicznych najbardziej punktualne będą chronometry, czyli certyfikowane zegarki mechaniczne, których wahania w pomiarze czasu nie przekraczają 6 sekund na dobę. Mechanizm kwarcowy zyskuje więc niewielką przewagę w kategorii punktualności. Biorąc pod uwagę pozostałe kryteria, nie znajdziemy innych, kluczowych różnic mogących mieć wpływ na naszą ostateczną decyzję.

Zegarki kwarcowe oraz mechaniczne bardzo często wykonane są z tych samych lub podobnych materiałów, a także posiadają zbliżone do siebie funkcje i rozwiązania. Wśród obu typów znajdziemy zegarki sportowe dedykowane osobom ceniącym sobie codzienną aktywność fizyczną. Warto jednak wspomnieć, że mechanizmy kwarcowe są nieco łatwiejsze oraz mniej wymagające w obsłudze. Energię czerpią bowiem z baterii i nie wymagają częstego nakręcania oraz jak się czasami zdarza – kosztownych napraw u zegarmistrza. Co więcej, ich mniej skomplikowany mechanizm przemawia za niższą ceną.

Jednak dla wielu tradycjonalistów, nic nie zastąpi zegarków mechanicznych, które posiadają niezwykle precyzyjne oraz skomplikowane wnętrze, zakrawające na niewielkie dzieła sztuki. Nie bez przyczyny mówimy przecież, że zegarki te mają duszę. Dodatkowo czasomierze mechaniczne uchodzą za bardziej prestiżowe, co wskazuje na wyjątkowo dobry gust właściciela.


Post comments

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×