Dlaczego Szwajcaria to państwo zegarmistrzów?

Dlaczego Szwajcaria to państwo zegarmistrzów?

Większość z nas bez wahania kojarzy Szwajcarię z zegarkami. Szwajcarskie zegarki symbolizują prestiż, kunszt wykonania i niezawodność, a także ponadczasową elegancję i styl. Prawdziwy szwajcarski zegarek, wykonany własnoręcznie w tradycyjnym warsztacie warto jest więcej niż niejeden samochód. Zastanawiałeś się nad tym, kiedy właściwie rozpoczęto produkcję zegarków w Szwajcarii i skąd wzięła się ich popularność na całym świecie? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Pierwsze zegarki kieszonkowe

Pierwsze zegarki osobiste, noszone w kieszeni, powstały na początku XVI wieku. Ich produkcją zajmowali się francuscy hugenoci. Zegarki były duże, a co za tym idzie - niezbyt praktyczne. Posiadacz takiego kieszonkowego czasomierza uznawany był za osobę wyjątkowo zamożną. W związku z wydarzeniami związanymi z Reformacją w XVI wieku, Hugenoci wraz z ich wiedzą dotyczącą konstrukcji zegarków, znaleźli schronienie w Republice Genewskiej, na której czele stał Kalwin. 

Spółki kalwinistów i genewskich złotników

Początek legendy szwajcarskich luksusowych zegarków zaczyna się właśnie wtedy. Genewa była wówczas miejscem słynącym z produkcji biżuterii i złotnictwa. Zaradni kalwiniści postanowili połączyć swoje siły z lokalnymi kupcami, by dostarczyć lokalnym mieszkańcom ozdobne i funkcjonalne produkty, które spełniały wszystkie surowe wymogi religii protestanckiej, zabraniającej noszenia biżuterii. Wtedy też zegarek osobisty stał się symbolem statusu społecznego i zamożności.

Ekspansja na zagraniczne rynki

Z kolei Szwajcaria odbiegała wówczas od jej obecnego stanu. Kraj ten był biedny, podzielony na małe państewka i kantony. Szwajcarzy nie byli na tyle zamożni, by kupować produkowane w Genewie zegarki. Dlatego szybko, bo już w XVII wieku genewskie zegarki stały się towarem eksportowym, a zakłady zegarmistrzów przeniosły się w inne, francuskojęzyczne rejony kraju. 

Znane i ekskluzywne marki szwajcarskie

Być może fakt współpracy lokalnych rzemieślników i przekazywanie sekretnej wiedzy dotyczącej mechanizmu zegarków z pokolenia na pokolenie sprawił, że Szwajcaria w produkcji zegarków nie ma sobie równych. Świadczą o tym przede wszystkim znane na całym świecie marki, które powstały na terenie Szwajcarii. Wśród nich są m.in.:

  • Vacheron Constantin - pierwsza marka produkująca zegarki nieprzerwanie od 1755 roku, powstała oczywiście w Genewie,
  • Patek Philippe - marka powstała w Genewie w 1839, założona przez Polaka Antoniego Patka z jego francuskim wspólnikiem Adrienem Philippe,
  • Omega, Eterna, Tissot, Ulysse Nardin - szwajcarskie marki zegarmistrzowskie, których początki przypadają na środek XIX wieku,
  • Rolex - znana na całym świecie marka ekskluzywnych zegarków, która narodziła się na początku XX wieku w Genewie,

warto wspomnieć też o równie mocno rozpoznawalnych markach Atlantic, Certina, Doxa, Festina, Longines, czy Zenith, które mają korzenie szwajcarskie.


Post comments

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×