Chronograf w zegarku – czym jest i do czego służy?

Chronograf w zegarku – czym jest i do czego służy?

Ogromny wybór zegarków sprawia, że możemy wybierać nie tylko wśród rozmaitych stylów, materiałów czy propozycji od konkretnych marek. Na wybór czasomierza wpływają również jego dodatkowe funkcjonalności. Jednym z rodzajów zegarka, który cieszy się ogromną popularnością, jest chronograf. Jest to przede wszystkim zegarek, który swą budową znacznie wyróżnia się na tle tradycyjnych czasomierzy wyposażonych wyłącznie w podstawowe wskazówki. Czym jest chronograf w zegarku i jak w praktyce działa? Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Chronograf – co to jest?

Zegarek wyposażony w chronograf wyróżnia się szczególną precyzją w zakresie pomiaru czasu. Chronograf pozwala nie tylko na dokładne odmierzanie czasu, ale daje także możliwość precyzyjnego odliczania wybranych odstępów czasu. Najprościej ujmując, chronograf jest stoperem, który pozwala na sekundowe odliczanie czasu. Jednak zegarki z chronografem mogą być jeszcze bardziej skomplikowane.

Chronograf w zegarku występuje najczęściej w postaci dodatkowego, niewielkiego rozmiaru pierścienia i wskazówki. W czym chronograf jest lepszy od zwykłej wskazówki sekundowej? W porównaniu do niej chronograf pozwala na dodatkową funkcjonalność. Można go włączyć i zatrzymać w dowolnym wybranym przez siebie momencie. W praktyce więc pozwala na odmierzanie czasu dokładnie wtedy, kiedy jest to potrzebne. Wystarczy włączyć funkcję chronografu za pomocą specjalnego przycisku. Jest to jednak podstawowa wersja zegarka z chronografem. Na rynku istnieją także bardziej zaawansowane czasomierze-chronografy, które posiadają więcej niż jeden pierścień chronografu. Niektóre zegarki posiadają też chronografy, które służą do precyzyjnego odmierzania minut czy godzin. Zwykle wyposażone są w większą liczbę przycisków, tak aby móc korzystać z kilku chronografów niezależnie od siebie.

Zegarki z chronografem

Chronograf dla niektórych jest tylko dodatkową funkcjonalnością. Tymczasem w przypadku wielu rozmaitych stylów życia, funkcja chronografu jest koniecznością. Dotyczy to przede wszystkim sportu, w którym szczególnie liczy się możliwość dokładnego odmierzania czasu. Z chronografów korzystają też nurkowie czy piloci – w ich przypadku możliwość precyzyjnego odliczania czasu jest wręcz niezbędna.

Obsługa zegarka z chronografem nie jest skomplikowana. Specjalne przyciski pozwalają na sprawne i intuicyjne korzystanie z dodatkowych funkcjonalności. Natomiast nieco inaczej jest w przypadku samego mechanizmu chronografów. Choć z pozoru wydają się one proste, tak ich budowa jest bardzo zaawansowana. Wiąże się to z faktem, że chronograf musi działać na tyle niezależnie od mechanizmu zegarka, aby w dowolnym momencie mógł zostać włączony lub też wyzerowany. Skomplikowana konstrukcja wynika też z potrzeby uzyskiwania możliwie największej precyzji w zakresie odmierzania czasu. Najbardziej zaawansowane technologicznie chronografy mogą bowiem odliczać czas z dokładnością nawet do 1/2000 sekundy!

Zegarki-chronografy są więc swego rodzaju najbardziej zaawansowanymi rodzajami czasomierzów, które docenią wszyscy miłośnicy niezwykłej sztuki zegarmistrzowskiej. Jeśli zatem szukasz zegarka, który nie tylko będzie wyjątkowo się prezentował, ale też posiadał niezwykłe funkcjonalności, chronograf będzie idealnym czasomierzem dla Ciebie. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na zegarek z podstawową funkcją chronografu, jak też na bardziej zaawansowane chronografy!


Post comments

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×