Zegarmistrz Å?ódź - Naprawa Zegarków, Serwis | Informacje zegarmistrzowskie
25
page,page-id-25,page-parent,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.8,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive
 

Informacje zegarmistrzowskie

Koronka – potocznie zwana „główką”, lub co gorsza „łebkiem”. Jest to element służący do ustawiania zegarka, nakręcania oraz korekty daty. Zamontowana jest ona na wałku nastawczym, który  z kolei jest bezpośrednio połączony z mechanizmem. Jest to jedyna część mechanizmu zegarkowego  która „wystaje” na zewnątrz koperty zegarka. Najbardziej wrażliwy element na uderzenia, co bardzo często doprowadza do uszkodzenia samego mechanizmu i rozszczelnienia koperty zegarka.

Koperta – obudowa zegarka ze szkiełkiem od strony tarczy, aby odczytać godzinę na tarczy zegarka. Często w nowoczesnych zegarkach montuje się szkło w deklu koperty zegarka, przez który widać działający mechanizm zegarka. Jest wykonana z różnych materiałów, zaczynając od plastiku, poprzez metal a kończąc na materiałach szlachetnych takich jak srebro czy złoto.

Szkło – również bardzo delikatny element zegarka. Chroni tarcze zegarka przed uszkodzeniami mechanicznymi i oczywiście pozwala nam odczytywać godzinę i inne informacje pokazywane na tarczy zegarka. Często stosuje się szkiełko od strony dekla koperty, aby właściciel zegarka mógł obserwować jak pracuje jego wymarzony zegarek.

Szkło plexi lub hesalitowe – bardzo miękki materiał łatwo pozwalający obrabiać się i kształtować. Łatwy do zarysowania, ale też do polerowania.

Szkło szklane – dziś chyba najbardziej spopularyzowane szkło zegarkowe. Jest bardzo twarde i kruche, łatwo je stłuc. Z powodu charakterystyki fizycznej tego szkła się nie poleruje, choć jest to możliwe.

Szkło szafirowe – najtwardsze i najdroższe szkło używane w zegarkach, najtrudniej je zarysować.

Szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną – jak napisano powyżej najtwardsze szkło, powłoka antyrefleksyjna powoduje że nie ma refleksów świetlnych na szkiełku. Odnosimy wrażenie jakby nie było szkiełka.

Mechanizm – wszyscy wiemy że jest to najważniejszy element naszego zegarka. Mechanizmy, werki dzielimy na kwarcowe i mechaniczne a ich konstrukcja jest całkowicie odmienna.

Mechanizm mechaniczny – Energia magazynowana jest w sprężynie zegarka, dostarczona przez nakręcania zegarka lub przez ruch ręki. Przez system kółek zębatych energia przekazywana jest do wychwytu zegarka, gdzie z ruchu obrotowego za pomocą wychwytu jest przekształcana na ruch posuwisto zwrotny i przekazywana do regulatora chodu. Dokładność zegarka w najlepszych markach jest rzędu -1 6 sek na dobę, w mechanizmach kiepskiej jakości i mocno już zmęczonych fizycznie dokładność wynosi rzędu 2-3 min na dobę.

Mechanizm kwarcowy – Energia magazynowana jest w baterii, lub akumulatorze. Prąd płynie do regulatora kwarcowego pracującego z częstotliwością 32 kHz, następnie impuls z częstotliwością od 1 do 20 sek płynie do silnika skokowego i poprzez układ kółek zębatych jest pokazywana godzina na tarczy zegarkowej. Dokładność zegarka jest bardzo wysoka i wynosi – 15 sek na miesiąc.

Mechanizm kwarcowy z wyświetlaczem LCD – zasada działania i dokładność jest bardzo zbliżona do mechanizmu kwarcowego, różnica polega tylko na tym, że do wskazań czasy i innych funkcji użyto wyświetlacza LCD. Zegarki z wyświetlaczem LCD mogą być bardzo rozbudowane w takie dodatki jak termometr, barometr, wysokościomierz, odbiornik radiowy czy moduł GPS. Uzależnione jest to od wyobraźni inżynierów i możliwości integracji układów scalonych.

Chronograf – funkcja stopera w zegarku.

Chronometr – certyfikat COSC, szwajcarskiego urzędu zajmującego kontrolą techniczną zegarków. Świadczy o tym że dokładność zegarka została przetestowana w pięciu pozycjach i trzech temperaturach, a jego zakres dokładności wynosi -1 6 sek. na dobę.

Perpetual calendar – fumkcja wiecznego kalendarza w zegarku. Zegarek „pamięta” o krótkich miesiącach i o roku przestępnym. Jeśli miesiąc ma 28 lub 30 oraz kiedy rok jest przestępny, zegarek sam zmienia datę na dzień pierwszy kolejnego miesiąca

Kaliber – oznaczenie mechanizmu.

Zegarek o wskazaniach analogowych – zegarek o wskazaniach godzin przy użyciu tradycyjnych wskazówek i tarczy. Może mieć mechanizm mechaniczny lub kwarcowy.

Zegarek o wskazaniach cyfrowych – zegarek o wskazaniach godzin za pomocą wyświetlacza LCD. Taki zegarek będzie tylko kwarcowy,

EOL – End Of Life. System informujący użytkownika o słabej baterii. Wskazówka sekundnika „przeskakuje” co cztery sekundy.

Rubins, jewels (kamienie łożyskowe) – elementy zegarka wykonany ze syntetycznego rubinu o twardości 9 w skali twardości Mohsa. Z tego materiału są wykonane kamienie łożyskowe, palety kotwicy i palec przerzutowy kompletu balansowego. Elementy te są bardzo odporne na ścieranie.

Tachymetr – funkcja zegarka pozwalająca określić prędkość na podstawie przebytego odcinka. w założeniu jest to odcinek jednego kilometra. Za pomocą chronografu zegarka odmierzamy czas jaki potrzebujemy do przebycia jednego kilometra., następnie zatrzymujemy stoper i na tarczy tachymetru odczytujemy prędkość z jaką pokonaliśmy ten odcinek.

Rezerwa chodu – czas w jakim zegarek będzie pracował po pełnym nakręceniu zegarka. W zależności od konstrukcji i rodzaju sprężyny napędowej, oraz ilości przełożeń kół zębatych od 36 godzin do 7 dni. Dziś stały się bardzo modne wskaźniki rezerwy chodu, które podpowiadają jak długo nasz zegarek będzie jeszcze działał. Istnieją też zegary potocznie zwane roczniakami w których jedno nakręcenie wystarcza na rok pracy takiego zegara.

Automatyczny naciąg – dodatkowa zespół mechanizmu zegarkowego, powodujący nakręcanie zegarka w trakcie jego noszenia.