Sekrety Zegarka

Czy wiesz jak ciężko, godzina po godzinie pracuje Twój mechaniczny zegarek.

Energia dostarczona do automatycznego zegarka za pomocą ruchów nadgarstka w ciągu dnia,, jest w stanie nakręcić mechanizm i podtrzymać jego pracę przez całą noc.

Czy wiesz ile pracy wykonuje Twój zegarek? Siła zgromadzona w sprężynie napędowej jest przekazywana przez system kół do koła balansowego będącego sercem zegarka które pracuje bezustannie. Balans w ciągu godziny wykonuje od 18000 do 36000 wahnięć co daje w ciągu doby od 432000 do 864000 wahnięć.

Ważnym elementem każdego zegarka mechanicznego jest sprężyna włosowa, która współpracuje z kołem balansu. W zegarku damskim sprężyna ta ma średnicę około 3,5 mm przy wysokości 0,015 w mm – i bije od 3 024 000 do 6 048 000 razy na tydzień.

Średni przebieg samochodu to 250 000 kilometrów w ciągu 10 lat. W tym czasie jego koła wykonują 120 milionów obrotów. Koło balansu zegarka mechanicznego wykonuje taką samą prace w zaledwie 4-9 miesięcy. Wyobraź sobie stan techniczny Swojego samochodu, gdyby przejechał 250 000 km w zaledwie 9 miesięcy.

Czy wiesz, że tak mały błąd chodu, jak 1/100 sekundy na każde wahnięcie koła balansowego powoduje aż 14 min różnicy chodu po 24 godzinach.

Trzydzieści dwa strategiczne części zegarka, które współpracują ze sobą muszą być systematycznie smarowane w każdym zegarku. Kropla oleju zawarta w kamieniu, który jest łożyskiem balansu oraz pozostałych kół, ma objętość około 1/500 mm3. Właściwy profil kamieni łożyskowych pozwala utrzymać oliwę tam gdzie jest ona niezbędna. Profil tych kamieni został opracowany w oparciu o długie lata doświadczeń sztuki zegarmistrzowskiej. Wszystkie czopy współpracujące z kamiennymi łożyskami muszą być idealnie wypolerowane i ukształtowane. Te malutkie, cienkie elementy pracują w specjalnych łożyskach antywstrząsowych, spełniających zadanie amortyzatorów, które je chronią przed upadkiem i silnymi wstrząsami.

Każdy zegarek składa się z ze 120 małych, doskonale przemyślanych, idealnie wyprodukowanych części. Składa się na nie średnio 19 kół, 42 śruby wiele sprężynek i dźwigni.

Teraz widzisz jak wspaniały przedmiot zdobi Twoją rękę, ile pracy włożono w jego powstanie, ile lat doświadczeń. Jaka jest ich precyzja i kunszt wykonania. Ile serca i zapału włożył zegarmistrz montujący Twój zegarek.

01_overview-2.jpg

Mechanizm zegarka Rolex.

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×