Tradycja czy nowoczesność? Zegarek tradycyjny kontra Smartwatch

Tradycja czy nowoczesność? Zegarek tradycyjny kontra Smartwatch

smartwach

Tradycyjne zegarki od lat są chętnie wykorzystywane przez wiele osób ceniących sobie punktualność. Stanowią one nie tylko cenny wskaźnik czasu, ale również bardzo gustowną ozdobę. Jednak na przestrzeni ostatnich lat okazało się, że to za mało. Tak oto na rynku pojawiły się smartwatche, czyli zegarki posiadające łączność ze smartfonem. Posiadają one funkcję informowania o otrzymanych wiadomościach i połączeniach przychodzących, bez konieczności wyjmowania telefonu z torebki lub mało dostępnego schowka. Czy tradycyjne zegarki mają jeszcze rację bytu? Wybrać smartwatch czy zwykły zegarek? Podpowiadamy.

Zegarek tradycyjny

Zegarki obecne są w naszym życiu praktycznie od dziecka. Początkowo uczymy się nimi posługiwać, a następnie otrzymujemy swój pierwszy czasomierz, który każdy z nas zapewne pamięta do dziś. Są one również świetną formą podziękowania lub pamiątką w formie prezentu z okazji Komunii Świętej, okrągłej rocznicy urodzin lub przejścia na emeryturę. Ciężko byłoby więc zrezygnować z tradycyjnych czasomierzy na rzecz smartwatcha.

Standardowy zegarek – zalety

Najważniejszą zaletą zegarków tradycyjnych jest ich niepowtarzalny wygląd oraz wzornictwo. Do wyboru mamy niezliczone ilości modeli na skórzanym, sylikonowym lub zdobionym pasku, a także bransolecie. Różnorodne rozmiary, formy oraz kształty tarcz sprawiają, że każdy z pewnością wybierze zegarek odpowiedni do swoich upodobań i stylu życia. Nic nie zastąpi również klasycznego zegarka o prostej formie, który stanowi niezastąpiony dodatek do eleganckiego oraz codziennego stroju. Przekonały się o tym nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Tradycyjne zegarki damskie i męskie z biegiem lat nie pozostają w tyle, o czym świadczy szereg dostępnych funkcji, zwiększających ich funkcjonalność. Współczesne zegarki oferują datowniki wskazujące na aktualny dzień, miesiąc i rok, a niekiedy nawet termometry informujące o temperaturze otoczenia. Z kolei szczególnie przydatną opcją dla wędrowców jest wbudowany kompas. W wielu modelach znajdziemy również bardziej zaawansowane funkcje stopera, minutnika lub alarmu. Dodatkowo czołowi producenci znanych zegarków wciąż poszukują innowacyjnych technologii, by czynić je wodoodpornymi, trwalszymi oraz odpornymi na trudne warunki zewnętrzne. Istotną zaletą tradycyjnych czasomierzy jest również długa żywotność baterii, która pozwala na nieprzerwaną pracę całymi miesiącami, a niekiedy nawet latami.

Zegarek smart – czas na innowację

Dynamiczny rozwój technologii oraz potrzeba nowych udogodnień sprawiła, że na rynku pojawił się smartwatch. Wiele osób wróżyło mu jedynie chwilową popularność i szybkie zapomnienie. Czas pokazał jednak, że jest inaczej. Czym jest ten zegarek?

Smartwatch to elektroniczne urządzenie mobilne o wymiarach zbliżonych do tradycyjnego zegarka, które spełnia jego funkcje. Dodatkowo sprzęt tego typu daje również możliwość wykorzystywania wielu opcji popularnych dziś smartfonów. Za pomocą zegarka smart odbierzemy przychodzące połączenia i wiadomości, skontrolujemy odtwarzacz muzyczny, a także zmierzymy ilość pokonanych kroków lub tętno.

Smartwatch – zalety

Główną ideą zegarków typu smartwatch jest uczynienie naszego życia łatwiejszym. Dzięki możliwości ciągłej komunikacji ze smartfonem, zadanie to udaje się spełniać bez zarzutów. Zegarek wyświetla wszystkie istotne informacje o przychodzących połączeniach i wiadomościach, co zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu jest wyjątkowo bezpiecznym oraz wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy spojrzeć na wyświetlacz swojego zegarka i uzyskujemy wszystkie potrzebne informacje. Część dostępnych modeli umożliwia dodatkowo sterowanie muzyką z telefonu, bez konieczności wyjmowania go z kieszeni lub torebki.

W związku z niesłabnącą popularnością zegarków smartwatch technologia ta wciąż się rozwija, zaskakując nas nowymi funkcjami. Coraz częściej uzyskujemy przykładowo możliwość odebrania telefonu poprzez kliknięcie wyświetlacza zegarka, który działa jak inteligentny zestaw głośnomówiący. Za pomocą tego typu urządzeń bez problemu zarejestrujemy również notatki głosowe.

Smartwatch to rozwiązanie szczególnie popularne wśród sportowców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zegarek dostarcza wszystkich danych o pokonanym dystansie, spalonych kaloriach, a także wartości tętna. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga częstego ładowania oraz ma ograniczoną żywotność w przeciwieństwie do zegarka tradycyjnego. Wybór pomiędzy klasycznym zegarkiem a smartwatchem zależy więc od naszych potrzeb.


Post comments

Ocena Google
4.70
Na podstawie 361 opinii
×