O tym, że zegarek należy nosić na lewej ręce, wiedzą już nawet dzieci. Nie każdy jednak zastanawia się w ogóle nad faktem, dlaczego tak jest? Skąd wzięła się ta zasada, czy odnosi się do każdego przypadku i czy jednak można założyć zegarek na rękę prawą? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania.

dlaczego-zegarek-nosi-na-lewej-rece-2.jp

Kwestie praktyczne. 

Większość osób w społeczeństwie jest praworęcznych, a tym samym każdego dnia wykonuje mnóstwo czynności prawą ręką. W ten sposób zegarek noszony na lewej ręce po prostu nie przeszkadza. Jest także mniej podatny na zarysowania i inne zniszczenia. Poza tym, w zegarkach mechanicznych, które trzeba nakręcać, pokrętło jest umieszczone w taki sposób, aby wygodnie nastawić zegarek właśnie sprawniejszą u większości, prawą ręką. Co jednak z osobami leworęcznymi? Czy powinny nosić zegarek na prawej ręce? Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe aspekty, miałoby to pewne uzasadnienie. Jednak okazuje się, że za zasadą lewej ręki stoją również inne powody.

Estetyka i savoir vivre. 

Zegarek na lewej ręce po prostu lepiej się prezentuje z inną biżuterią i pomaga zachować odpowiednie proporcje w jej rozmieszczeniu. Jest to szczególnie istotne z perspektywy kobiet, które oprócz zegarka, noszą również bransoletki czy pierścionki. Prawa ręka jest także zarezerwowana na pierścionek zaręczynowy czy obrączkę ślubną (którą noszą również panowie). W ten sposób można uniknąć przeładowania jednej ręki nadmierną ilością biżuterii, a tym samym zachować elegancki wygląd.

Noszenie czasomierza na lewej ręce uznawane jest także za przejaw klasy, grzeczności i dobrego wychowania, co wynikać ma z zasad savoir vivre’u. Nosząc go na prawej ręce, którą wykonuje się wiele czynności (choćby nawet podanie komuś dłoni!), po prostu mogłoby być odbierane jako chwalenie się i przesadne obnoszenie z dobrą sytuacją materialną, zwłaszcza jeśli zakupiliśmy zegarek o dużej wartości rynkowej.

Co z leworęcznymi?

Leworęczni nie mają zbyt łatwo i zwykle muszą dostosowywać się do użytkowania przedmiotów stworzonych dla praworęcznych. Dlatego też zmuszeni są do zakładania zegarka na lewą rękę, co nie zawsze jest wygodne, a także naraża zegarek na szybsze zniszczenie. Jeśli jednak jako leworęczni nie jesteśmy tradycjonalistami, a konkretny model zegarka będzie równie funkcjonalny na prawej ręce, to nic nie stoi na przeszkodzie, by go tam nosić. Leworęczni wiele czynności wykonują sprawniejszą ręką, więc teoretycznie odpada również argument z chwaleniem się czasomierzem na dominującej ręce. Jednak zgodnie z innymi zasadami, bez względu na to, którą ręką piszemy, podajemy innym na przywitanie zawsze dłoń prawą – w tym przypadku leworęczni raczej nie łamią tej reguły, a tym samym „pokazanie” zegarka w takiej sytuacji będzie nieuniknione.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.