Zegarek jest urządzeniem, które towarzyszy nam na co dzień. Bez względu na to, jak duży postęp technologiczny nas czeka, nie da się prawidłowo funkcjonować bez odmierzania czasu. W związku z tym zegarmistrz to osoba, która na brak zleceń nie powinna narzekać. W dzisiejszym wpisie możesz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest kunszt zegarmistrzowski w teorii i praktyce.

wpis1-2.jpg

Należy zacząć od tego, że praca zegarmistrza nie polega tylko i wyłącznie na niezwykle precyzyjnych czynnościach manualnych. Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się również obsługą klienta, gdyż musi przede wszystkim przyjąć zlecenie, ustalić warunki i termin jego realizacji oraz zadbać o potrzebne części zamienne. Sama praca zegarmistrza, mimo że wymagająca ogromnego skupienia i uwagi, nie jest nudna. Zegarmistrz wykonuje szereg czynności nie tylko związanych z naprawą zegarków, ale również ich konserwacją. Warto również uświadomić sobie jak wiele jest ich rodzajów. Najbardziej popularne są oczywiście zegarki naręczne i budziki. Prawie w każdym domu znajdziemy także model ścienny czy kuchenny. Rozwój techniki powoduje, że aktualnie zegarmistrz ma do czynienia nie tylko z klasycznymi mechanizmami, ale również nowoczesnymi napędzanymi energią elektryczną. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na ilość czasu, jaki zegarmistrz musi poświęcić na każdy model.

Pierwsze kroki do zawodu

Jaką edukację musimy podjąć, aby otrzymać tytuł zegarmistrza? Odpowiednie uprawnienia uzyskamy, pozytywnie kończąc naukę w jednej z zasadniczych szkół zawodowych. Poza zdobytym wykształceniem niezbędne jest posiadanie umiejętności miękkich, które w tym zawodzie są tak samo ważne, jak wiedza teoretyczna. Do najważniejszych cech osobowości, jakie powinien posiadać zegarmistrz należy cierpliwość, skrupulatność oraz precyzja. Dla zwiększenia komfortu pracy warto również być osobą obowiązkową, która dotrzymuje umówionych terminów i realizuje wszelkie zadania z najwyższą starannością. Pracodawcy zwracają również uwagę na praktyczne umiejętności obsługi maszyn, które są wykorzystywane na terenie danego zakładu.

Zatrudnienie i warunki pracy

Jak wcześniej wspominano, zegarmistrz wykonuje swoją pracę przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nie oznacza to jednak, że maszyna może zastąpić człowieka. Naprawa zegarków naręcznych wyposażonych w mikroskopijne elementy mechanizmu wymaga ogromnej precyzji i skupienia ze strony zegarmistrza. Rynek pracy oferuje wiele możliwości zatrudnienia w dużych zakładach, jednak osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zdecydowanie chętnie decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie oferowane przez przedsiębiorstwa nie jest wysokie, dlatego można próbować swoich sił na własny rachunek.

Kilka słów o zegarkach naręcznych

Jeszcze nie tak dawno zegarki naręczne cieszyły się ogromną popularnością szczególnie jako prezenty. Pierwszy model otrzymywały dzieci zazwyczaj na komunie. Aktualnie zegarki nie straciły na swojej wartości, lecz na popularności. Mimo że rynek oferuje szeroki wybór modeli w atrakcyjnych cenach, za te naprawdę wartościowe trzeba słono zapłacić. Najbardziej popularne są zegarki ze szkiełkiem mineralnym, a te z szafirowym kosztują nawet kilkaset złotych. Osoby, które chcą zainwestować w zegarek, chętnie wybierają sprawdzone propozycje od szwajcarskich producentów, lecz ich ceny bardzo często przekraczają nawet 1000 złotych. Dużą popularnością cieszą się również wodoodporne modele sportowe, które odporne są nawet na zanurzenia powyżej 1 metra.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.