Zegarmistrz Å?ódź - Naprawa Zegarków, Serwis | Baseworld
94
page,page-id-94,page-child,parent-pageid-25,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.8,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive
 

Baseworld

Baseworld

Nie ma potrzeby pisać obszernego wstępu obfitującego w wyszukane epitety, które i tak nie oddadzą magii jaka towarzyszy najważniejszemu wydarzenie w świecie czasu. Wystarczy jedno słowo BASEWORLD i wszystko jasne. Poniżej  kilka krótkich informacji na temat tego co pokazano podczas targów.

            Nie od dziś wiadomo jakie miejsce na rynku czasomierzy dzierży OMEGA.  Nie inaczej było tym razem. Największe stoisko na wystawie należało właśnie do tej zasłużonej manufaktury.

b1

Omega będąca częścią SG Ltd. pokazał na targach model Sedna. Nazwa ta pochodzi od Planetoidy nr 90377 . Jest to jedno z najbardziej czerwonych ciał niebieskich jakie do tej pory odkryto. Nazwa ta odnosi się  do koloru różowego złota koperty zegarka która jest efektem stopu złota, miedzi oraz palladu. Nowe rozwiązania w zakresie materiałów do produkcji zegarków zaczęto stosować w latach 90-tych, wtedy to zaczęto stosować platynę, tytan czy silikon. Omega Constellation Sedna jest kontynuacją tego trendu. Koperta tego modelu została znacząco zmodyfikowane w stosunku do pierwowzoru zaprezentowanego już w roku 1952 ale konsekwętnie nawiązuje do poprzednich modeli z rodziny Constellation. Cena tego modelu to około 16, 600 EUR.

            Hamilton Watch CO., amerykańska marka założona w Lancaster w 1882r. Początkowo w fabryce robiono zegarki dla kolei  oraz chronografy dla marynarki. Swój szczyt popularności zegarki Hamilton osiągnęły w roku 1961 za sprawą Elvisa Presleya, który nosił model Hamilton Ventura w filmie „Blue Hawaii”. Swoich inspiracji marka szukała przeważnie w barwnym świecie Hollywood. Obecnie marka jest częścią Swatch Group, przeniosła swą siedzibę w 2003 roku do Szwajcarii. Najnowszą propozycją Hamiltona pokazaną na wystawie jest model „Jazzmaster face2face”.

b2

To bardzo ciekawa propozycja, mamy tu do czynienia  z obrotową kopertą  oraz dwoma niezależnymi mechanizmami. Jeden z zegarków zamknięty w tej charakterystycznej kopercie jest z chronografem i ma niewątpliwie sportowy charakter, drugi kontrastuje z nim swoją prostotą i elegancją. Cena tego zegarka to około 4,900 EUR.

            BREGUET to kolejna marka, która ma ogromny wkład w rozwój zegarmistrzostwa. Firma założona została przez  wielkiego innowatora Abrahama-Louis Breguet’a w 1775 r. Od 1815 r. firma produkowała zegarki dla francuskiej marynarki, a od lat 50-tych XX wieku również dla francuskiej floty powietrznej. Doświadczenia zebrane przez te wszystkie lata pozwoliły marce Breguet zaprezentować model XXII, charakteryzujący się tym iż ilość wychyleń kompletu balansowego powiększono z 28.000 na godzinę do 72.000 na godzinę. Ma to oczywiście przełożenie na

b5

dokładność chodu zegarka. Typ XXII jest chronografem z funkcją 24 godzin na godzinie trzeciej, oraz drugą strefą czasową umieszczoną na godzinie szóstej. Na godzinie 9 jest kolejna tarcza pokazująca upływ 30 sekund. Stylistycznie zegarek nawiązuje do modeli, które były robione dla pilotów w latach 50-tych.

BULGARI – to marka znana głównie z ekskluzywnej biżuterii ale od 1975 roku oferuje również zegarki. W tym roku firma zdecydowała się pokazać na targach odnowiony model swojego pierwszego zegarka z 1975 r. Bvlgari Roma. Zegarek charakteryzują się wykorzystaniem napisów do jego dekoracji.

b3

Między godziną 10 i  mamy na kopercie wytłoczony napis BVLGARI, jego odpowiednikiem na dole koperty jest napis ROMA umieszczony między godziną 5 i 7. Całość stanowi wzór niedoścignionej elegancji. Wyprodukowano zaledwie 250 sztuk tego zegarka w wersji z  kopertą z różowego złota, dlatego też cena tego modelu to około 18,500 EUR.

           HERMES. Francuska marka założona w 1837 r., produkująca zegarki od 1912 roku. Firma znana jest z tego że lubi eksperymentować z formą i kształtem. Na wystawie pokazali model zaprojektowany w 1978 r. przez projektanta Henri d’Orginy z linii Arceau. Model oczywiście od lat 70-tych

b4

uległ drobnym zmianom, ale w dalszym ciągu ma bardzo charakterystyczne „przechylone” indeksy godzinowe i kalnedarzowe, dodatkowo dodano do niego fazy księżyca umieszczone  – a jakże by inaczej –  nietypowo między godziną10 i 11. Cena tego zegarka to około 5,900 EUR.

            BREITLING. Jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów zegarków na świecie. Obecnie szacuje się, że z tej manufaktury wychodzi ponad 100 000 egzemplarzy rocznie. Zegarki tej marki są „ciężkie” stylistycznie i zawierają przeróżne funkcje skierowane do pilotów oraz kierowców. W tym roku firma obchodzi 10-lecie współpracy z Bentleyem dlatego też postanowiono uczcić tą okazję trzema specjalnymi zegarkami. Jednym z nich jest Bentley B06, chronograf z datą oraz tachometrem pozwalającym obliczyć przebyty dystans czy średnią prędkość przemieszczania się.

b6

Tarcze odzwierciedlają oczywiście zegary Bentleya a sam bezel imituje słynny grill użyty w Bentley’u. Producent milczy na temat ceny, natomiast powiedzmy sobie szczerze jeśli stać Cię na Bentleya to nie pytasz o cenę Breitlinga tylko prosisz aby włożono go do schowka w samochodzie i doliczono do ceny auta.

            Na wystawie można spotkać nie tylko wielkie zasłużone firmy, istotne miejsca zajmuje tu również Academie Horlogere Creatures Independants – czyli stowarzyszenie niezależnych zegarmistrzów zrzeszające obecnie 34 członków. Jednym z ostatnich, który dołączył do tego szlachetnego grona jest Marc Jenni, szwajcarski zegarmistrz trzeciego pokolenia mieszkający nieopodal Lausanne. Pokazał on bardzo ciekawy model a mianowicie PROLOGUE WDT.

b8

Zegarek charakteryzuje się brakiem koronki natomiast wszystkie funkcje ustawiane są za pomocą ruchomego pierścienia zamontowanego w kopercie. Funkcje pierścienia kontrolowane są za pomocą przycisku „mode selector” który połączony jest z tarcza wskazującą jaką w danym momencie funkcję obsługuje ruchomy pierścień.  (D dla daty, T dla czasy, W – dla nakręcania sprężyny). Cena zegarka to około 10,900 EUR. Pan Jenni produkuje rocznie w granicach 25  szt. takich zegarków.

Jedne z najbardziej nietypowych zegarków pochodzą od marki Linde Werdelin. Firma założona przez dwóch obywateli Dani. Specjalizują się oni w produkcji zegarków dla nurków i narciarzy. Twórcy zegarka Linde Werdelin nazywają go wprost urządzeniem-instrumentem zamkniętym w kopercie zegarka. Zegarki te w sposób bardzo czytelny i jasny dostarczają niezliczoną ilość informacji zarówno nurkom jak i narciarzom. Na targach firma pokazała nowy model Oktopus II Moon

b9

w złotej kopercie. Nie ma sensu rozpisywać się nad funkcjami tego zegarka, zainteresowanych odsyłam na stronę producenta. Cena tego cacka to 22,150 EUR.

Nowością na tragach był również Masterpiece MP-05 marki HUBLOT. Model ten to efekt romansu pomiędzy Ferrari a Jean-Claude Bivere’m – prezesem firmy Hublot. Pan Bivere objął stery w firmie Hublot w 2004 roku i od tego czasu firma słynie z produkcji niekonwencjonalnych zegarków.

b10

Nie inaczej było i tym razem. Model MP-05 jest dla fanatyków sportowych samochodów a jego wygląd mówi sam za siebie. Jest to istne szaleństwo w zakresie stylistyki oraz formy.

 

K.Chojnacki na podstawie „Watches on the Rhine” by Michael Clerizo”